Tablety w bibliotece

Publikacja jest częścią projektu realizowanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. W ramach konkursu „Tablety w Twojej bibliotece” Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wyposaża 200 zwycięskich bibliotek w 1000 tabletów. Ten, opracowany przez Stowarzyszenie Odblokuj, podręcznik odpowiedzieć ma na pytania jak eksponować, używać i przechowywać nowoczesne urządzenia multimedialne w przestrzeni biblioteki.

t3

Forma biblioteki od zawsze była uzależniona od medium. Tradycyjna książka nigdy nie była jedynym nośnikiem wiedzy. Pierwsze historie przekazywano sobie ustnie, w antycznych bibliotekach przechowywano papirusy i zwoje. Przez wiele wieków biblioteki służyły nie tylko gromadzeniu zbiorów, ale też ich produkcji i kopiowaniu. Dzięki wynalazkowi Gutenberga w bibliotekach nie tylko gwałtownie przybyło książek, ale przede wszystkim zmienił się sposób korzystania z nich. Rozpowszechnienie książek miało ogromny wpływ na obieg myśli i umożliwiło narodziny sfery publicznej. Dzisiaj przekraczamy próg kolejnej rewolucji. Fizyczne medium jakim jest książka powoli ustępuje miejsca wirtualnej przestrzeni wiedzy – dostępnej jednocześnie, niemal z każdego miejsca na świecie, bezpośrednio od twórcy/autora. Ten proces nie musi oznaczać końca bibliotek. Magazynowanie książek jest tylko etapem w dziejach instytucji, która służy przekazywaniu wiedzy za pomocą coraz nowocześniejszych technologii.

t5

t4

Jako pierwsze w bibliotece pojawiły się tradycyjne komputery. Obecnie coraz większą popularność zyskują wielofunkcyjne przenośne urządzenia, dzięki którym można przeglądać strony internetowe, oglądać filmy, grać w gry, edytować zdjęcia, robić zakupy online. Tablety są łatwe w użyciu, dają natychmiastowy dostęp do wszystkich swoich funkcji i zainstalowanych programów, pozwalają na wygodne czytanie obszernych treści, a nawet całych książek. Zawierają także rozmaite aplikacje edukacyjne, na przykład do nauki języków obcych, rysowania czy projektowania.

Nie bójmy się zmian. Wszyscy chcemy by nasze biblioteki postrzegane były jako instytucje nowoczesne, idące z duchem czasu, otwarte na światowe trendy i nowe potrzeby. Za pomocą tabletów, udostępnianych na miejscu w bibliotece lub wykorzystywanych podczas organizowanych tu zajęć, bibliotekarze mogą skutecznie zachęcać mieszkańców do uczenia się, tworzenia treści multimedialnych i dzielenia się nimi z innymi ludźmi. Zadbajmy przy tym, by nowe technologie udostępniane były w dostosowanej do nowych potrzeb przestrzeni.

t6

t9

t7

t8

 

Projekt został wykonany przez Stowarzyszenie ODBLOKUJ przy współpracy z:
Fundacja FRSI
Program Rozwoju Bibliotek
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Motor Studio