ARCHI_AKCJE 2013

Archi Akcje – cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci

Dzięki dotacji Urzędu Dzielnicy Włochy Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj” realizuje cykl warsztatów architektonicznych dla najmłodszych mieszkańców. Warsztaty mają na celu uwrażliwienie dzieci mieszkających we Włochach na architekturę, przestrzeń, ze szczególnym naciskiem na rozumienie tożsamości i kontekstu powstania dzisiejszej dzielnicy. Dzięki warsztatom dzieci inaczej spojrzą na otaczające je domy, bloki, podwórka, przestrzeń pomiędzy nimi. Zwrócimy uwagę dzieci na to jak kolor, rytm, kompozycja, wpływają na nasze zachowania i samopoczucie w przestrzeni. Wspólnie z małymi architektami zastanowimy się jak można zmieniać przestrzeń wokół nas, jakie narzędzia ku temu daje nam architektura.

Zobacz informacje na Facebooku 

ARCHI_AKCJE ulotka do pobrania

 Zapraszamy na Archi Akcje – Cykl 7 warsztatów architektonicznych dla dzieci  w Artystycznym Domu Animacji w środy od 8 maja: dzieci 6-7 lat  w godzinach 15:30 – 17:00 i dzieci  8-9 lat  w godzinach 17:30 – 19:00.

Tematy warsztatów:

I. Czy miasto może być ogrodem? Odkrywamy dawne Włochy.

Na warsztatach przyjrzymy się mapie Włochów poszukując śladów miasta ogrodu. Czym się takie założenie charakteryzuje? Czy dziś Włochy nadal są ogrodem? Dzieci zbudują fragment miasta ogrodu.

II. Do czego służą budynki: dom.

Architektura to funkcja i forma. Jakie potrzeby mieszkańców wpływają na kształt domu, czy to domku, czy bloku? Jaka forma powinnam im odpowiadać? Dzieci poszukają odpowiedzi na to pytanie budując swój dom marzeń.

III. Mój pokój_ urządzamy pokój idealny.

Jak kolor i światło wpływają na nasze samopoczucie? Jak zaaranżować pokój by był funkcjonalny i oddawał charakter właściciela. Dzieci same urządzą swój pokój.

IV. Moja dzielnica – budynki, kolory, przestrzenie.

W jakich relacjach do siebie pozostają budynki, jaką rolę pełni kolor i kompozycja. Zbudujemy i pomalujemy fragment wymarzonej dzielnicy.

V. Włochy z lotu ptaka – maksymalne konstrukcje.

Budujemy wieżę widokową, która pozwoli spojrzeć na Włochy z góry. Dzieci nauczą się zasad tworzenia wysokich inżynieryjnych konstrukcji.

VI. Jak działa miasto? Miejskie archi puzzle.

Miasto to powiązania między architekturą, a: zielenią, infrastrukturą, komunikacją, przestrzeniami publicznymi. Wspólnymi siłami ułożymy układankę jaką jest miato, tak by nie zabrakło żadnego z tych elementów.

VII. Gdzie się bawić? Moje idealne podwórko.

Projektujemy wymarzone podwórko, na którym znajdzie się też mała architektura.

 

Na warsztaty w Artystycznym Domu Animacji obowiązują zapisy. Prosimy o przesłanie wiadomości z tematem „warsztaty” z wiekiem dziecka na adres: stowarzyszenie@odblokuj.org

Zapraszamy na otwarte warsztaty plenerowe na „Pikniku z książką” w Parku Kombatantów przy ul. Ks. Chrościckiego 2.

Tematy warsztatów:

Magia architektury. Tworzymy bajkowe mikro konstrukcje.  

Architektura nawet w małej skali ma moc zmieniania percepcji przestrzeni. Dzieci stworzą mini instalacje, które umieszczą w plenerze.

Futu Włochy_ tworzymy projekty na przyszłość.

Zbudujemy obiekty, których brakuje mieszkańcom dzielnicy. Mieszkając we Włochach dzieci na pewno chciałby dodać na mapie dzielnicy kilka obiektów. Stworzymy je w estetyce z przyszłości.

Zapisy na warsztaty na Pikniku z książką nie obowiązują. Przy zbyt dużej liczbie chętnych decyduje kolejność zainteresowanych.

 

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny

Serdecznie zapraszamy do udziału!